Anasayfaya Dön

Agahiyên Giştî

En yüksek düzeyde mühendislik ve mimarlık için gerekli bilgiye sahip, yetenekli, deneyimli, uzman nitelikli mühendis ve mimar yetiştirmeyi amaçlayan 4 yıllık lisans mezunlarına hem mühendislik-mimarlık hem de yeni araştırma alanında başarıyla rekabet edebilecek düzeye ulaştırmaktır.

Vizyon

Fakültemiz yüksek kalitede eğitim vererek, dünyadaki gelişmelere ayak uydurabilen ve uluslararası alanda başarı sağlayacak lider mühendis ve mimarlar yetiştirmeyi hedef almaktadır. Ayrıca bulunduğu coğrafyada bölgenin sorunlarına çözüm üreten mühendisleri yetiştirmek ve yöredeki enerji kaynaklarından petrol ve doğalgazı araştırıp işleterek uluslar arası standart düzeyinde elemanlar yetiştirmeyi odaklamaktadır.
 

Kuruluşu

Mühendislik-Mimarlık Fakültesi, 17 Mayıs 2007 tarihinde 5662 Sayılı Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Kanununda ve Yükseköğretim Kurumları Öğretim Elemanlarının Kadroları Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Genel Kadro ve Usulü Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye Ekli Cetvellerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun Ek 93. Maddesi ile Rektörlüğe bağlı olarak kurulmuştur. Fakülte bünyesinde, Bilgisayar Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Jeoloji Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Metalurji ve Malzeme Mühendisliği, Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği, Şehir ve Bölge Planlama bölümleri bulunmaktadır. Ancak 2008-2009 eğitim-öğretim döneminden itibaren Makine Mühendisliği bölümüne öğrenci alınmıştır.