Anasayfaya Dön

En

Ku

Hızlı Erişim
Web Mail
Kütüphane
Bilgi Edinme
İletişim Bilgileri
Telefon Rehberi

Laboratuvarlar

Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Laboratuvarları

Kayaç ve Akışkan Özellikleri Laboratuvarı

1) Gözeneklilik Test Cihazı: Karotlardan alınan tapaların gözeneklilik (porosity) değerleri gözeneklilik test cihazı ile ölçülmektedir.

2) Sıvı Geçirgenlik Test Cihazı: Karotlardan alınan tapaların geçirgenlik (permeability) değerleri sıvı geçirgenlik test cihazı ile ölçülmektedir.

3) Gaz Geçirgenlik Test Cihazı: Karotlardan alınan tapaların geçirgenlik (permeability) değerleri gaz geçirgenlik test cihazı ile ölçülmektedir.

4) Transfer Hücreleri ve Karot (Overburden Coreholder) Tutucu: Rezervuar şartlarında geçirgenlik ve gözeneklilik ölçümlerinde transfer hücreleri ve karot tutucu kullanılmaktadır. Ayrıca farklı amaçlar için rezervuar ve üretim deneylerinde bu hücreler kullanılmaktadır

5) Hidrometer: Petrolün ve diğer sıvıların yoğunluğunun (density) ölçülmesi için hidrometer kullanılmaktadır.

6) Saybolt Viskozimetre Cihazı: Petrolun veya diğer sıvıların akmazlık (viscosity) değerleri Saybolt vikozimetre cihazı ile ölçülmektedir.

7) Yüzey Gerilim Test Cihazı: Yüzey ve arayüzey (surface tension, interfacial tension) gerilimlerin ölçülmesinde yüzey gerilim test cihazı kullanılmaktadır.

8) Reid Buhar Basıncı Ölçüm Cihazı: Petrolun veya diğer sıvıların buhar basınçları Reid buhar basıncı cihazı ile ölçülmektedir.

9) Etüv: Karotların kurutulmasında ve diğer ısıtma işlemlerinde etüv kullanılmaktadır.

Bilgisayar Laboratuvarı: Bu laboratuvarda Bilgisayar Programlama ve Bilgisayar Destekli Teknik Resim derslerimiz işlenmektedir. Laboratuvarımızdan kareler;